Artur to ukraiński rolkarz, który po rozpoczęciu konfliktu z Rosją w 2014 r. zamieszkał w Poznaniu. Wprawdzie po kilku latach powrócił do rodzimej Odessy, ale odcisnął mocne piętno na poznańskiej scenie. Nigdy nie widzieliśmy tylu hardspinów jak podczas jego pobytu, ani żeby jedna osoba mogła wypić tyle wódki bez konsekwencji.

Artur obecnie utknął w opanowanej przez wojnę Odessie, ale udało nam się z nim porozmawiać i dowiedzieć o tamtejszej sytuacji z „pierwszej ręki”.

Olej: Cześć Artur, biorąc pod uwagę okoliczności i czas to bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać. Jak wygląda w tym momencie sytuacja u Ciebie? Co robisz aktualnie? Jak spędzasz wieczór?

Artur: Siema Adam, na razie mamy pełnoprawną wojnę na całej Ukrainie bo bombardują nawet cywilne mieszkania i nie chodzi tu o demilitaryzację w ogóle. Na razie w samej Odessie jest git bo strzelają rakietami tylko w okolice podmiejskie. Już przyzwyczaiłem się do dźwięku wybuchów i alarmów. U mnie wygląda to tak, że było dzisiaj 5 syren, które mnie obudziły i nie dawały spać bo każda syrena oznacza, że musisz iść do piwnicy albo na korytarz i nie wiadomo co będzie. Na razie idę do kuchni zapalić i napić się kawki. Jeżeli chodzi o rolki to codziennie patrzę na nowości, oglądam stare filmiki rolkowe np. wczoraj oglądałem Sell Your Soul To Roll i Denial.

O: A jak wyglądał pierwszy dzień inwazji? Dowiedziałeś się z mediów czy od razu widziałeś atak na własne oczy?

A: W pierwszy dzień właśnie oglądałem serial Wiedźmin i poczułem z początku jeden mocny wybuch, a później jeszcze pięć, ale dźwięk był jak bomba atomowa, nie jakiś tam fajerwerk o 5 rano. Pytam znajomych i nikt nic nie wie, ale mówią, że w całej Ukrainie dzieje się to samo. To co później widziałem w internecie wyglądało unreal.

O: Czyli jeszcze nie widziałeś walk na własne oczy?

A: Tylko tv i filmy na insta, które nagrywali moi znajomi z innych miast Ukrainy.

O: No to dobrze, obyś nie musiał. A jak wygląda codzienność? No chyba wszystkie firmy są zamknięte? Ludzie nie chodzą do pracy?

A: Codziennie mamy na ulicach specjalną policje, ludzie nazywają ją TRO, która jest jak wojsko, sprawdzają Twoje ID. Ludzie nie chodzą do pracy, pracują tylko kucharze, lekarze i wolontariusze, którzy pomagają starszym coś kupić albo dać jakieś pieniądze. Jest zakaz sprzedaży alkoholu. Nawet nie mieliśmy chleba w pierwsze dwa dni, ale już wszystko ogarnięte. No i mamy ciszę nocną oraz nie wolno wychodzić w nocy z domu.

O: A inne miejsca pracy jak urzędy albo firmy pracują? Restauracje itp.?

A: Restauracje pracują tylko na wynos dla żołnierzy, urzędy pracują tylko 2 razy w tygodniu. Z prywatnymi firmami musisz zadzwonić i sprawdzić czy pracują w ogóle.

O: A jakieś spędzanie czasu wolnego? Czy w ogóle jest czas i siła o tym myśleć? Wiem, że jesteś po kontuzji, ale czy Twoi znajomi robią jakieś rzeczy związane z pasją? Jeżdżą na rolkach? Uprawiają jakieś inne sporty ? Czy nie ma szans?

A: Nie masz czasu i siły nawet o tym myśleć, ale ja uprawiam jogę i hantle, nie codziennie, ale tak 3-4 razy w tygodniu.

O: Tak właśnie myślałem. Dużo Twoich znajomych walczy?

A: No, mam 4 znajomych, którzy trafili na front w sam środek piekła, ale wszyscy na razie żyją, jest git.

O: A Ty się nie boisz, że też trafisz na front?

A: Boję się, wiadomo, ale na razie nie potrzebują ludzi do wojska.

O: Zostawmy na chwilę te smutne tematy. Parę lat temu wróciłeś z Poznania do Odessy. Jak scena rolkowa? Dużo rolkarzy? Widziałem, że zrobili Wam nowy park nawet?

A: Już mamy 5 parków małych i jeden ten wielki betonowy. Scena jest spoko zawsze jest z kim pojeździć i napić się wódeczki. Wódeczka oczywiście po rolkach 🙂

O: Hahaha, no pamiętam, że w tym też byłeś dobry!

A: Dzięki, mam nadzieję, że w rolkach jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa.

O: Mam nadzieje! Kiedy byłeś ostatni raz na rolkach?

A: We wrześniu, bo przyjechała ekipa z Kijowa.

O: A nie miałeś już kontuzji?

A: Tak. Ogólnie to miałem słaby rok, nie dość, że kontuzja to jeszcze ciągle byłem w pracy.

O: Jaką miałeś kontuzje? Co się stało?

A: To było takie głupie, że masakra. Jechałem skuterem elektrycznym po drodze dość szybko i nie zauważyłem sporego kamienia… Zerwałem więzadło w ramieniu.

O: I jak się czujesz teraz? Kiedy będziesz w 100% sprawny?

A: Na razie jestem jak terminator :). Mam sporo metalu w ręce i jak zmienia się pogoda to wiem o tym pierwszy :). Miałem nadzieję, że wrócę do rolek w marcu, ale teraz to nie wiem co będzie.

O: No niestety. A Ty prywatnie co myślisz? Jak się potoczy ten konflikt? Jak byś obstawiał dalsze losy tego konfliktu?

A: Wiesz co, no mam nadzieję, że się dogadają bo jest 2022 rok, mamy Space X, mamy wyprawy na Marsa, wielki przełom technologiczny i naukowy. Jak się nie dogadają to może być trzecia wojna światowa.

O: No rzeczywiście, w dzisiejszym świecie zdecydowanie nie ma miejsca na takie akcje. A czujecie pomoc od innych krajów?

A: W tv mówią, że Polska dużo pomaga, Stany też, cała Europa. Widzimy, że ludzie na całym świecie robią wiece solidarnościowe, bardzo to jest miłe. Ale ludzie z Rosji szerzą swoją propagandę, że niby na Ukrainie sami naziści. Ja i moi znajomi od zawsze mówiliśmy po rosyjsku, szkoda, że nie wiedzieliśmy co się stanie w przyszłości…

O:No tutaj też dochodzą sygnały o tej rosyjskiej propagandzie. Dużo jest zwolenników Rosji na Ukrainie? Dużo masz znajomych którzy są za Rosją?

A: Nie dużo, ale są. Ja tego nie rozumiem, przecież jak chcesz mieszkać w Rosji to możesz się przeprowadzić. Nikt tutaj nikogo nie trzyma. Powiem tak, że młodzież chce Ukrainy i Europy, a starsi chcą być częścią Rosji.

O: Aaaa, w ten sposób. A Ty nie myślisz, żeby uciekać z Ukrainy?

A: No tak, ale mamy stan wojenny i jest to niemożliwe. Jak tylko się sytuacja unormuje to chcę wyjechać do Polski.

O: Czekamy! Nikt tu nie robi hardspinów 🙂

A: Wiesz, tęsknie za poznańską ekipą 🙂

O: My też. A powiedz, rozmawiasz ze znajomymi z Rosji? Macie kontakt? Na przykład z rolkarzami?

A: Tak, codziennie rozmawiam, znam ludzi z Moskwy, wielu z nich trafiło nawet do aresztu po wiecach. Generalnie rolkarze z Rosji są wypas i wiedzą co się dzieje naprawdę. I ci co nie oglądają rosyjskiej telewizji 🙂

O: A co młodzi Rosjanie myślą o wojnie ? O tym co wyrabia ich wojsko?

A: No nikt nie chce tej wojny, ale są pod rządami tyrana i nie mogą nic z tym zrobić. Za sprzeciwienie się możesz trafić do więzienia na 15 lat.

O: Czyli wiedzą co Wam robi ich kraj? Zdają sobie sprawę, że Putin napadł Ukrainę?

A: Wiedzą, ale w sumie to nie kraj tylko jeden człowiek.

O: No tak, wyjątkowy debil.

A: Heheheh

O: Mam nadzieję, że się szybko opamięta i zakończy ten idiotyzm, a Wy będziecie mogli wrócić do normalnego życia i JAZDY NA ROLKACH 🙂Pamiętaj, że jeżeli czegoś potrzebujesz to postaramy się zrobić co w naszej mocy aby Ci pomóc! Chciałbyś coś może powiedzieć polskim rolkarzom?

A: No dzięki bro. Pamiętajcie, że w 2022 jeździmy tylko w szerokich spodniach, bo tylko Putin jeździ w wąskich 🙂

O: Ziomal wszystkiego dobrego i jesteśmy z Tobą!

A: Dzięki bro,wzajemnie!

O: Na koniec pokaż nam swój ulubiony edicior Ukraiński!

Pamiętajcie żeby pomagać wolnej Ukrainie! Poniżej kilka przydatnych linków:

https://potrzeby-ua.org

https://www.siepomaga.pl/ukraina

https://pomagamukrainie.gov.pl/